Terugstroombeveiligingseenheid
Een terugstroombeveiligingseenheid voorkomt dat vuil of verontreinigd water terugloopt in het schone drinkwatersysteem. Dat is niet alleen verstandig, maar ook verplicht volgens de geldende waternormen. De beveiliging werkt automatisch: bij drukverschil sluit het systeem direct af, zodat je leidingnet schoon, veilig en hygienisch blijft. Alles binnen deze groep valt onder reservoirs, voorwand en spoelsystemen, waar je alle componenten vindt die zorgen voor een betrouwbare en veilige installatie.
Waarom een terugstroombeveiliging
In elk drinkwatersysteem kan drukverschil ontstaan, bijvoorbeeld bij onderhoud of lekkage. Zonder beveiliging kan vervuild water dan terugstromen in het schone leidingnet. Een terugstroombeveiligingseenheid voorkomt dit en beschermt zo de gebruiker en de installatie.
In de praktijk
De beveiligingseenheid wordt meestal geplaatst tussen de hoofdleiding en het toestel, bijvoorbeeld bij boilers, vulkranen of tappunten. Dankzij de geïntegreerde kleppen en ontlastfunctie is geen aparte terugslagklep nodig. Onderhoud blijft beperkt tot een visuele controle of tijdige vervanging volgens de voorschriften van de fabrikant.
Veelgestelde vragen
Wat doet een terugstroombeveiligingseenheid
Ze voorkomt dat vervuild water terugloopt in de drinkwaterleiding bij drukverschillen of storingen.
Is een terugstroombeveiliging verplicht
Ja, volgens de geldende waternormen is bescherming tegen terugstroming verplicht bij veel installaties.
Waar plaats je de beveiliging
Tussen de aanvoerleiding en het toestel, bijvoorbeeld bij vulkranen, boilers of spoelinstallaties.
Wat is het verschil tussen een terugslagklep en een beveiligingseenheid
Een terugslagklep blokkeert alleen terugstroming; een beveiligingseenheid bevat extra beveiliging en ontluchting voor meer zekerheid.
Moet de eenheid onderhouden worden
Ja, periodiek controleren op lekkage of vervuiling. Bij intensief gebruik is vervanging om de paar jaar aan te raden.
Kan de eenheid horizontaal worden gemonteerd
De meeste modellen kunnen zowel horizontaal als verticaal geplaatst worden, mits volgens de voorschriften van de fabrikant.
Wat gebeurt er bij drukverlies
De beveiliging sluit automatisch af en ontlast het systeem zodat er geen water kan terugstromen.
Zijn er verschillende types
Ja, er zijn varianten voor diverse drukklassen en toepassingen, van huishoudelijk tot industrieel.
Verder kijken
Ontdek meer oplossingen van Watts en Raminex bij Sanispecials.